Lymfatický systém

Lymfatická drenážní masáž

Lymfatický systém je jednou z nejsložitějších struktur našeho těla, bohužel je také nejzranitelnější. Například v kardiovaskulárním systému poskytuje oběh krve srdce, které působí jako pumpa. Lymfa však nemá takovou pumpu - lymfa se pohybuje sama, nic jí v tom nepomůže. Kromě toho je velmi závislá na vnějších faktorech: „špatné“ jídlo, nedostatek fyzické aktivity, stres, nemoc, špatné návyky a nedostatek vody v těle. Proto také často selhává. 

Porucha lymfatického systému má škodlivé účinky na zdraví (únava, bolesti hlavy, nespavost) a na vzhled osoby (otok, obezita a celulitida).

→ Co je lymfatická drenážní masáž?

Za účelem normalizace a zlepšení fungování lymfatického systému byla vyvinuta technika lymfodrenážní masáže. Jeho cílem je zvýšit tón lymfatických cév a zvýšit průtok lymfy.

Masáž se provádí hlazením a tlačením na problémové oblasti, přičemž se bere v úvahu umístění lymfatických uzlin a směr toku lymfy.

→ Indikace

Lymfatická drenáž je indikována u lidí s následujícími problémy:

-otok obličeje, nohou a paží

-oslabená imunita

-nadváha

-jizvy, strie, celulitida

-chronická únava

-metabolické poruchy atd.

Procedura je absolutně bezbolestná a pohodlná, dobře tolerovatelná, nemá žádné vedlejší účinky. Ale i přes to není vhodná pro každého.

→ Kontraindikace

Masáž by měla být odložena za následujících podmínek:

-zánět lymfatických uzlin

-menstruace

-psoriáza, ekzém

-poruchy práce srdce či štítné žlázy

-onkologická onemocnění

-duševní poruchy

-akutní infekční choroby

-trombóza

-horečka

Nezanedbávejte kontraindikace, můžete tím poškodit tělo a vyvolat komplikace již existujících chorob.

→ Druhy lymfatické drenážní masáže

Masážní technika může být ruční nebo přístrojová.

Ruční masáž je svým vzhledem velmi podobná běžné, ale ve skutečnosti jsou všechny pohyby prováděny v určitých liniích s různými rázovými silami, na kterých závisí výsledek zákroku.

Povrchová - stimuluje metabolické procesy

Hloubková - ovlivňuje cévy, což zlepšuje odtok lymfatické tekutiny

Interní - ovlivňuje lymfatické uzliny.

Tuto masáž by měl provádět pouze specialista, který ví, jak „cítit“ svaly, zná anatomii těla a působí pouze ve směru toku lymfy. Správně provedená masáž poskytne potřebný lékařský a kosmetický účinek, ale „laici“ můžou způsobit značné poškození zdraví.

 → Výsledek

Jakákoli lymfatická drenážní masáž má pozitivní účinek:

-snižuje otok, zvyšuje pružnost kůže

-urychluje pohyb lymfy

-odstraňuje mezibuněčnou tekutinu a snižuje výskyt celulitidy

-snižuje hmotnost urychlením metabolismu

-zlepšuje fungování celého organismu.

Po průběhu procedur se objeví stabilní a výrazný výsledek. V průměru se jedná o 10-12 sezení, které se konají 2-3 krát týdně. Délka jednoho zákroku bude záviset na typu masáže.

Lymfatická drenážní masáž je velmi oblíbená, protože jde o jednoduchý, bezbolestný a bezpečný fyziologický postup pro omlazení a uzdravení celého těla.