KUŘÍ OKO

03.02.2023

Proč je léčba nezbytná?

Kuří oka jsou kuželovité zahuštěné rohovky, uprostřed kterých je často nažloutlý rohový klín - odtud tedy název kuří oko. Kuří oka rostou dovnitř a mohou se proto stát velmi bolestivými, protože se poté dostanou k citlivým nervovým vláknům. Čím hlouběji klín rohovky zaroste do nohy, tím bolestivější je kuří oko. A čím déle zůstane kuří oko neošetřené, tím hlouběji se rohovka dostane do tkáně. Z těchto důvodů byste měli nechat ošetřit kuří oko odborníkem včas, protože v nejhorším případě je k jejich odstranění nutný chirurgický zásah.

Jak vznikají kuří oka?

Na rozdíl od bradavic nejsou kuří oka způsobeny viry, ale rohovkou, tj. třením na noze. Proto se vyskytují zvláště často na špičkách kloubů. Špatná obuv způsobuje, že rohovka tvrdne do té doby, dokud se neobjeví kuří oka.

Zvláště citlivé osoby jsou diabetici, lidé s poruchami oběhu, osteoartrózou nebo plochými chodidly.

Týká se Vás jeden z těchto případů? Pak byste jim měli zabránit pravidelnou a profesionální péčí o nohy a odstraněním rohovky. Tvorba kuřích ok je pak méně pravděpodobná. Rádi Vám poradíme a provedeme preventivní ošetření. Důrazně nedoporučujeme snažit se odstranit již vytvořené kuří oka. Riziko infekce se může výrazně zvýšit v důsledku poškození kůže.

Jak mohu rozlišovat mezi bradavicemi a kuřími oky?

Bradavice a kuří oka se od sebe jasně liší: na rozdíl od bradavic mají kuří oka hladký povrch, protože rostou dovnitř. Proto bolí pod tlakem. Na druhé straně bradavice obvykle nezpůsobují žádné nebo lehké svědivé bolesti. Bradavice a kuří oka se také liší v původu. Zatímco kuří oka jsou způsobeny třením, jak je popsánovýše, bradavice jsou způsobeny virovými infekcemi. Nicméně, pouze vyškolené oko může jasně odlišit rozdíl, takže návštěva odborníka je vždy dobrým rozhodnutím.

Spojte se s námi!